Patetes

Patetes Tohumu
Ülkemizde son derece yaygın olan bitki hastalıkları ve zararlıları, her yıl önemli miktarda ürün ve gelir kaybına yol açmaktadır. Söz konusu kayıplardan en çok etkilenen ürünlerin başında da patates gelmektedir. Her yıl binlerce ton patates, çeşitli hastalıklar nedeniyle tarlalarda çürümekte ve büyük maddi kayba yol açmaktadır. Buna karşı doku kültürü yöntemiyle patates tohumluğu üretmek üzere 2005 yılında Tarım Bakanlığı’ndan yetki belgesi alan Toros Tarım, Adana’daki Agripark Tesisleri’nde, çeşitli toprak hastalıkları nedeniyle verimsiz ve kullanılamaz hale gelen patates üretim alanları için hastalıksız ve yüksek verimli patates tohumu üretimi gerçekleştirilmektedir.
Toros Agripark’ta bulunan Biyoteknoloji Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmalarla öncelikle sağlıklı patates tohumlarından alınan hücreler doku kültürü yöntemiyle kontrollü ortamda çoğaltılmakta ve köklenmeleri sağlanmaktadır. Bu şekilde elde edilen virüsten arınmış ve hastalıksız patates yumruları Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde sözleşmeli üretim yöntemi ile çoğaltılmakta ve elit ve anaç kademede patates tohumu elde edilmektedir. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu çalışmalar sayesinde çiftçinin hastalıksız patates tohumu temin etmesi sağlanırken, tedarikteki ithalat bağımlılığı da önemli ölçüde azaltılmaktadır.
Doku kültürü ile gerçekleştirilen üretim faaliyetlerinin yanı sıra, mini patates tohumu üretimi ve dağıtımında dünyaca bilinen Avustralya merkezli Technico firması ile de işbirliği yapılmaktadır. İlerleyen yıllarda ortak üretime yönelmeyi de hedefleyen bu işbirliği doğrultusunda firmanın Çin ve Hindistan’daki üretim tesislerinden farklı çeşitlerde mini patates yumrusu ithalatı yapılmakta ve sözleşmeli üretim yöntemiyle çoğaltılarak patates tohumu elde edilmektedir.